Borítókép: Getty Images
Bár a szilárdtest-akkumulátorokat sokan az elektromos autózás megváltójaként várják, a valóság az, hogy az évtized vége előtt várhatóan nem terjednek el széles körben a piacon. Van azonban egy jóval elérhetőbb technológia, amely hamarosan átveheti a vezető szerepet: ez a szilícium-anódos akkumulátor, amire a General Motors is építkezni fog. Az amerikai autógyártó szerint a szilíciummal dúsított anódot használó lítium-ion akkumulátorok hozhatják el a következő nagy ugrást az elektromos autózásban.
A lényeg az akkumulátorok negatív pólusán, vagyis az anódon van. Ez a komponens ma a legtöbb villanyautóban grafitból készül, azonban egyre többen, például már a GM is, a grafithoz szilíciumot kevernének. Így az akkumulátor több energiát képes tárolni, ami nagyobb hatótávot és gyorsabb töltést eredményezhet. Bár a tiszta szilícium a töltési ciklusok során jelentősen kitágulhat, a grafittal való kombináció és a két anyag precíz aránya lehetővé teszi ennek a problémának a kezelését.

A csúcskategóriás okostelefonok közül több is szilícium-anódos akkumulátorban tárolja az energiát, a következő lépés pedig az, hogy ezt a technológiát nagyobb méretekben is alkalmazzák. A GM szerint azonban nem kérdés, hogy rövid és középtávon egyre nagyobb arányban jelenik majd meg a szilícium a villanyautók akkumulátoraiban.
A General Motors egyelőre nem közölt pontos adatokat arról, hogy az új fejlesztés hány kilométerrel növelheti a hatótávot vagy mennyivel rövidítheti le a töltési időt. A Sila nevű startup becslése szerint azonban körülbelül 20 százalékos előnyt jelenthet a technológia. A Mercedes már alkalmaz hasonló megoldást egyes modelljeiben, így a hangsúly nem magán a technológián van, hanem azon, hogy a GM széles körben elérhető modelljeiben is megjelenhet a szilícium-anódos akkumulátor.









