Már-már rendszeressé vált, hogy a romániai gyorshajtók azzal próbálnak kibújni a felelősség alól, hogy nem is ők vezettek, hanem a feleségeik. A Maszol.ro cikke szerint az év eleje óta 32 autóst értek füllentésen a hatóságok, az esetek zömében ráadásul az élettársak fel is áldoznak a saját vezetői engedélyüket.
Labdába sem tudnak rúgni azonban az új e-SIGUR-rendszer mellett, mert a csúcstechnológiás kamerák akár 150 méteres távolságból tűéles képeket készítenek, így azokon pontosan kivehető a sofőr arca is.
A járművek sebességét több mint 1 kilométerről képes bemérni a rendszer, a procedúra pedig lehetőséget sem ad a szürkezónában lavírozásra. Azután ugyanis, hogy a rendőr felhelyezi az állványra a készüléket, és beállítja az adott útszakaszra érvényes sebességhatárt, az automatikusan rögzíti a szabálysértéseket, melyek az e-SIGUR adatbázisába is bekerülnek.
A tulajdonosokat a szabálysértésről postai úton értesítik, és kötelezik őket arra, hogy írásban nyilatkozzanak arról, ki ült a volán mögött. Abban az esetben, ha hamis adatok adnak meg, okirat-hamisításért egy esetleges büntetőeljárás keretében 2 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztésre számíthatnak.
2026 eleje óta az e-SIGUR-rendszer 51 ezer sebességtúllépést dokumentált. A legtöbbször annak mértéke nem haladta meg a 20 km/h-t, ennek ellenére volt 120 autós, aki több mint 50-nel, további öt autós pedig legalább 70-nel ment gyorsabban a megengedettnél.
Mint arról korábban a Totalcar beszámolt, a sofőrök sokkal inkább a bírságok befizetésével állnak hadilábon, éppen ezért már csak idő kérdése az újabb szigorítás:
Borítókép: Illusztráció: Getty Images









