Nem a Volkswagen az egyetlen autógyártó, amelyre ráfér, hogy növelje a versenyképességét. Ugyanígy a Mercedes-Benz is kénytelen megszorításokhoz folyamodni, ami máris felháborodást keltett.
A cég vezetése ugyanis úgy döntött, hogy felfüggeszti a kollektív szerződésben foglalt bónuszok kifizetését, amelyek a dolgozók havi bérének 18,4 százalékát teszik ki. Ezzel együtt fontolgatják, hogy
átállnak a 35 órás munkahétről a 40 órás munkahétre – úgy, hogy a fizetések nem tükröznék az emelkedett óraszámot.
Ez azt jelentené, hogy a munkavállalóknak minden évben körülbelül 260 órát kellene ingyen dolgozniuk – írja az Automobilwoche cikke nyomán a Carscoops. Az intézkedés mintegy 90 ezer dolgozót érintenek, akiket érzékenyen érinthet az is, hogy az idei bónuszuk eredetileg július kifizetését már elhalasztották a következő évre.
A kilátásba helyezett változások kapcsán az illetékes szakszervezet is elégedetlenségének adott hangot. „Ez a jövőre nézve nem egy meggyőző koncepció” – kommentálta az Üzemi Tanács elnöke. Ergum Lümali hozzátette: kétségei vannak afelől, hogy a Mercedes azzal növelni tudná a versenyképességét, hogy bérkompenzáció nélkül kényszerítené az alkalmazottakat arra, hogy dolgozzanak többet.
A számok azonban makacs tények, és azt mutatják, hogy a tavalyi évben a stuttgarti márka pénzügyi mutatói is beszakadtak. A személyautó-részleg adózás előtti eredménye egy év alatt csaknem a felére, 4,8 milliárd euróra, átszámítva 1700 milliárd forintra esett vissza. Elolvadt 5,5 milliárd euró a konszern teljes nyereségéből is, amely így 8,2 milliárd euróra, azaz 2900 milliárd forintra csökkent.
Borítókép: Sina Schuldt/dpa/picture alliance/Getty Images









